wtorek, 30 października 2012

Jak uszyć poszewkę na poduszkę?

Dziś pierwszy, najprostszy na świecie chyba tutorial szyciowy: jak uszyć poszewkę na poduszkę?

Czego potrzebujemy:
- prostokątny kawałek tkaniny o wielkości zależnej od wielkości poduszki, na którą poszewkę chcemy uszyć. Mierzymy wymiary poduszki, krótszy bok prostokąta będzie równy szerokości poduszki + 3 cm zapasu, dłuższy bok będzie wynosił 2x szerokość poduszki + 20 cm na wlot + 6 cm na zapasy. Przykładowo będzie to 43x106 cm jeśli mamy poduszkę 40x40. Możemy zrobić mniej albo więcej zapasu, albo większy lub mniejszy wlot, wg gustu.
- maszynę albo igłę z nitką, nożyczki, nici.

1. Przypinamy podłożenie krótszych boków prostokąta. Można je dwukrotnie podłożyć, albo obrębić ściegiem zygzakowym i podłożyć pojedynczo. Warto sobie przyszpiloną tkaninę położyć np. na krawędzi blatu, żeby mieć pewność, że się podwinęło pod kątem prostym i poduszka nie będzie miała krzywego wlotu. Choć to i tak będzie z tyłu ;)


2. Zaszywamy. Końce tkaniny można podłożyć dwukrotnie, albo obrębić ściegiem zygzakowym i podłożyć pojedynczo. Jeśli mamy akurat koniec tkaniny, wystarczy że podłożymy raz, a nie będzie się strzępiło - tak jak na zdjęciu na dolnej krawędzi:


3. Teraz kładziemy tkaninę prawą stroną do góry i składamy z dwóch stron tak, jak chcemy by wyglądała nasza poduszka z tyłu. Wlot może być na samej górze/dole, ale nie polecam tego rozwiązania, bo brzydko się układa na puchatej poduszce. Takie rozwiązanie jest dobre np. w przypadku płaskiej poduszki dziecinnej, wtedy wlot nie jest rozepchnięty, tylko układa się ładnie prostopadle do bocznych krawędzi poduszki.


4. Składamy tak, żeby szerokość po złożeniu wynosiła tyle, co szerokość naszej poduszki. W moim przypadku - 40 cm. Warto sprawdzić to i u dołu, i u góry czy w każdym miejscu jest 40 cm.


5. Następnie spinamy szpilkami boki tak, by odległość między szpilkami wynosiła znowu tyle, co szerokość poduszki (u mnie 40 cm) - na zdjęciu widać pomoc mojej małej Szwaczki :) A także jej akcesoria... Pamiętajcie, żeby szpilki wpinać ostrzem w stronę stopki, czyli po prawej stronie ostrzem do góry, a po lewej ostrzem w dół, bo wtedy łatwiej jest je wyjmować tuż przed stopką w czasie szycia.


6. Przeszywamy po śladzie szpilkowym pamiętając, by na początku i końcu szwu przeszyć w tył, żeby się nie pruło. Następnie zaraz obok po zewnętrznej stronie szwu przeszywamy zygzakiem, żeby tkanina się nie strzępiła. Tu też przeszywamy w tył zaczynając i kończąc szew, żeby się nam zygzak w praniu nie ulotnił. Najlepiej zygzakować jak najbliżej szwu, bo wtedy zapasy będą mniej przeszkadzały, ale uważając, żeby nie przejechać poza szew, bo wtedy poszewka będzie się nieładnie układała.


7. Obcinamy zapasy tuż za zygzakiem, uważając, by nie przeciąć szwu.


8. Przewracamy na prawą stronę, prasujemy i zakładamy na podusię ciesząc się takim efektem:
8 komentarzy:

 1. no super!!! chętnie będę zaglądać ;)
  powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja tak bardzo bym chciała uszyć sama poszeweczkę a tu proszę takie wskazówki i krok po kroczku opisane co i jak. Jesteście super. I będę szyć serduszka na święta i też się zastanawiałam jak dokończyć zaszywanie dziurki i też już wiem od Was. Super blog w sam raz dla takich jak ja początkujących w szyciu (na razie jeszcze bez maszyny). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Super kursik - może dzięki temu kiedys nie teściowa lecz sama coś uszyję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. kupiłam w sobotę materiał właśnie na poduszki, bo gotowe mi się nie podobały..kursik będzie w sam raz..fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. o matko, myślałam że uszycie poszewki jest łatwiejsze

  OdpowiedzUsuń
 6. Nic nie rozumiem z tych wskazówek..."Przypinamy podłożenie krótszych boków prostokąta. Można je dwukrotnie podłożyć, albo obrębić ściegiem zygzakowym i podłożyć pojedynczo. doprawdy dla laika nie jest to zrozumiałe...

  OdpowiedzUsuń
 7. Super! teraz można mieć poszewki jakie tylko się chce!

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczne te poszewki! Aż mnie zainspirowało aby uszyć coś na swoje poszewki!

  OdpowiedzUsuń