niedziela, 2 grudnia 2012

Najprostsza bombka na świecie (bez szycia)

Dziś pierwsza z serii instrukcji wykonania ozdób świątecznych: bombka styropianowa obleczona materiałem i ozdobiona lamówką.

Czego potrzebujemy:
- kulki styropianowej (najlepiej sprawdza się taka o średnicy 10-12 cm)
- kawałków tkanin
- pasującej tasiemki, koronki albo wybranej u nas lamówki ;)
- nożyczek, szpilek albo kleju, sznureczka, ew. zawieszki bombkowej (często sprzedawane sa z kulami styropianowymi)

Czego nie potrzebujemy:
Maszyny ani igły z nicią!!! ;)

1. Nacinamy kulkę wzdłuż i w poprzek na 0.5-1 cm głębokości przy użyciu nożyczek:2. W powstałe szczeliny wpychamy kawałki materiału tak, by przykryły powstałe ćwiartki kulki:


Najłatwiej jest użyć do tego nożyczek i zacząć wpychanie w najszerszej części ćwiartki, potem w rogach, a na końcu w odcinkach pomiędzy: wtedy się najmniej pomarszczy.


3. Obcinamy nadmiary materiału uważajac, żeby się nie zagalopować i nie obciąć za dużo, bo wyleci ze szczeliny i może się tego nie udać zamaskować tasiemką. Tyle może wystawać:4. Tak samo obrabiamy kolejne ćwiartki. Jeśli używamy dwóch różnych materiałów, lepiej zacząć od grubszego, bo łatwiej potem cieńszy dopakować do tej samej szczeliny, niż odwrotnie.Jak nam troszeczkę materiału przybraknie jak tu poniżej, to nie ma tragedii, bo się to zamaskuje tasiemką.


5. Teraz zakrywamy szczeliny tasiemka. Ja przypinam jedną pętlę tasiemki szpilka na szczycie, a drugą na spodzie i gotowe, ale można je też przykleić. Plus: nie zużywamy szpilki ;) ale klej może pomarszczyć tasiemkę i/lub prześwitywać, poza tym pozbawiamy się możliwości łatwej zmiany kolorystyki bombek za rok. Chociaż robi się je tak łatwo, że co rok można mieć zupełnie nowe :)6. Jeśli mamy taką fajną zawieszkę do bombki, to ją wbijamy, a jeśli nie, to pod górną szpilką trzymającą tasiemkę mocujemy sznureczek czy wstążkę do powieszenia bombki.


7. Idziemy kupić choinkę, wieszamy nasze wytwory i już możemy się chwalić znajomym, że sami robimy ozdoby na Boże Narodzenie :)

11 komentarzy:

 1. Robiłam w ten sposób jajka :) Fakt bardzo prosty sposób :) I można pobawić się tkaninami i zestawieniem kolorystycznym

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczny pomysł!!!
  Dziękuję i poproszę o więcej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł!! Na pewno wypróbuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Robiłam tak kiedyś jajo , ale mi nie wyszło zachwycająco ... teraz po czasie wiem, że wybrałam materiał do ... :)))))

  Wiem , gdzie kupić zdecydowanie lepszy :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. śliczna!no i to na pewno oryginalna ozdoba choinkowa Muszę sobie taką sprawić:)No i w Fabryce Prezentów musimy sobie takie zrobić!

  OdpowiedzUsuń
 6. OOOOO!!!bardzo sie tutek przyda bo czekaja "steropianki" na nowe ubranko;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bombki patchworkowe to to co w tym roku robiłam namiętnie. Muszę przyznać że śa proste ale jest z nimi duuuuuuuuużo roboty.
  Mnie wyszły min. takie:
  http://mojafraszka.blogspot.com/search/label/bombka

  OdpowiedzUsuń