wtorek, 11 grudnia 2012

Szyjemy ozdoby choinkowe

Święta zbliżają się wielgachnymi krokami, a jeśli zastanawiacie się czy warto uszyć coś na choinkę samodzielnie to odpowiadamy: no jasne!!!

Dziś najprostsze ozdoby choinkowe: serduszko i gwiazdka :)

Szablony do pobrania znajdują się tutaj: serce i gwiazdka. Oba mają po 15 cm, bo taka wielkość jest moim zdaniem akurat na ozdoby, ale oczywiście możecie sobie je wydrukować w pomniejszeniu albo powiększeniu. Serduszko i gwiazdka mają narysowaną poziomą linię podziału w ok. 1/3 wysokości, jeśli chcecie robić ozdoby z dwóch połączonych tkanin - po prostu zegnijcie szablon wzdłuż tej linii i łatwiej będzie się odrysowywać na materiale :)


Na początek gwiazdka, jako że gwiazdkę z racji braku krzywizn szyje się łatwiej. Nasza będzie dwustronna i łączona z dwóch rodzajów tkanin na jednej stronie, ale zwykłą szyje się tak samo, tylko łatwiej :)

1. Odrysowujemy od szablonu na lewej stronie wybranych materiałów kształt gwiazdki złożonej wzdłuż linii podziału i wycinamy z zapasami:


2. Zszywamy przykładając prawą stronę do prawej górne i dolne części gwiazdek:3. Przykładamy prawe strony gwiazdek do siebie i wkładamy w górny wierzchołek tasiemkę albo sznureczek do powieszenia, przyszpilamy tam gdzie ma siedzieć. Jeśli wszywamy sznurek albo wąską tasiemkę to warto zawiązać na końcu supeł, żeby się zawieszka nam nie wysmyknęła :)
4. Zszywamy wszystko dookoła zostawiając ok. 3cm wlot na przewrócenie gwiazdki na prawą stronę. Mimo że zaszywanie dziury nie należy do największych przyjemności, to nie radzę zostawiać mniejszej dziury, bo a. trudno się wywraca wtedy na prawą stronę, b. megatrudno się wpycha przez taką małą dziurkę wypełnienie i wreszcie c. często wtedy się dziura rozpycha, szew wyciąga i nie wygląda to ładnie po zaszyciu dziury. Podsumowując: lepiej już mieć troszkę dłuższe zszywanie dziury :)5. Obcinamy nadmiary wokół szwu, zostawiając ok. 1cm zapas, natomiast na wysokości dziury zostawiamy zapas większy - łatwiej będzie się zszywało. Rogi ścinamy, bo inaczej nie uda się ich ładnie wywinąć na prawą stronę, a miejsca wklęsłe zawsze nacinamy:
6. Przewracamy na prawą stronę i prasujemy, bo nie ma siły żeby nie wyglądało toto jak psu z gardła, o:7. Napełniamy watoliną, ścinkami, wypełnieniem z jaśka - byle nie watą, bo wtedy się uprać nie da, a czasem nawet ozdoby choinkowe się kurzą ;) i zaszywamy dziurę wg instrukcji tutaj. I voila:Teraz pora na serduszko ozdobione koronką:

1. Przykładamy szablon do podwójnie złożonego materiału, odrysowujemy i wycinamy z zapasem. Przyszywamy koronkę po prawej stronie obu części bacząc, by była na podobnej wysokości z obu stron:Jeśli koronka jest szeroka, to przyszywamy dwukrotnie, u dołu i u góry:


2. Przykładamy prawe strony serduszek do siebie tak, by koronka była idealnie w tym samym miejscu - jest to ważniejsze nawet niż umiejscowienie reszty serduszek w tym samym miejscu - i tak mamy zapasy, więc jest miejsce na przesunięcia, ale nieschodzące się z obu stron koronki są niewybaczalne! ;)


3. Koniecznie spinamy szpilkami, żeby się nie przesunęło w trakcie i koronki się nie poprzesuwały względem siebie i obszywamy dookoła, pamiętając o włożeniu sznureczka i pozostawieniu dziury ok. 3 cm.4. Obcinamy zapasy poza miejscem gdzie będziemy zszywać dziurę i koniecznie robimy nacięcie w rowku między półdupkami serduszka (no jak to tam się nazywa), bo inaczej się będzie marszczyć oraz ścinamy dolny wierzchołek:


5. Wywracamy na prawą stronę, prasujemy, wypełniamy, zaszywamy:Uprasza się o zwrócenie uwagi, jak ostry jest dolny wierzchołek dzięki temu, że ścięliśmy jego końcówkę przed wywróceniem na prawą stronę:Hints&tips:

Jeśli szyjecie np. z pasiastego materiału, to fajnie jak się pasy spotykają na przedniej i tylnej części ozdoby. W tym celu podczas wycinania warto złożyć materiał tak, by pasy idealnie się pokrywały, o tak:


Następnie odrysowując zaznaczcie sobie jeden z wierzchołków na obu stronach, żeby potem nie kręcić nerwowo i zastanawiać się jak to miało pasować:


Po zszyciu powinno to wyglądać tak:
Powodzenia! :)

7 komentarzy:

 1. Fajnie wyszło!!! Piękne te wasze ozdoby.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super pomysł na spotykanie pasków ;D

  Czekam na wszywanie lamówki ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękno w swojej prostocie...ale to nie wszystko, bo materiały dają dodatkowy efekt:)
  Dzięuję za kursik!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię paski :) ale często się w nich gubię jak cos szyję..

  OdpowiedzUsuń
 5. Szyjemy już niedługo :-) Rodzinnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę nad takimi tylko z waszym lnem albo jutą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super :) Pozwoliłam sobie zareklamować troszkę House of Cotton --> https://www.facebook.com/pages/Domek-z-Cynamonu/249269878562000 oraz --> http://domek-z-cynamonu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń