poniedziałek, 25 marca 2013

Uszyj se jajo

Dziś początek Wielkiego Tygodnia i teoretycznie wiosna też się zaczęła (szkoda tylko że nikt o tym zimy nie poinformował...) więc czas najwyższy, żeby uszyć sobie pisanki, jak kto lubi nie tylko malowane :)

W tym celu potrzebujemy:
A. Wykrój - tutaj - jeśli wydrukujecie w niezmienionym rozmiarze na kartce A4, powstanie całkiem duże jajo (no może nie strusie, ale spore) o długości ok. 15 cm i szerokości ok. 9 cm.

B. Skrawki tkanin w jednym lub kilku kolorach - mogą być też pozszywane w poziomie, żeby stworzyć prawdziwie wielokolorową pisankę.

C. Wypełnienie: my używamy pociętej ociepliny silikonowej lub poliestrowej, z tym że silikonowa jest do tego dużo lepsza - jest miększa i ładniej wypełnia.

D. Drukarka, papier, nożyczki, kreda krawiecka, nici, maszyna :)

1. Drukujemy szablon, wycinamy. Przykładamy do lewej strony tkaniny i obrysowujemy:


2. Spinamy szpilkami, wycinamy z 5-10 mm zapasem. Jeśli chcemy mieć jajko dwukolorowe, tniemy od razu podwójnie złożone obie tkaniny, jeśli jednokolorowe, możemy od razu ciąć cztery warstwy na raz, ale polecamy żeby szablon odrysować na każdej ćwiartce - wtedy będzie łatwiej szyć po śladzie.


3.  Pamiętamy, żeby zaznaczyć gdzie jest szerszy dół jajka:


4. Składamy ćwiartki prawymi stronami do siebie tworząc dwie pary:5. Zszywamy po jednym, przeciwległym boku obu par pamiętając o zakończeniach szwów przeszyciem w tył:


Tak, by obie połówki były ułożone naprzemian:


6. Przykładamy do siebie pary ćwiartek (czyli połówki) prawymi stronami niezszytych krawędzi tak, by góra i dół jajek pasowały do siebie:


7. Zszywamy obie połówki z jednej strony zaczynając tuż przy końcu szwu z drugiej strony:


Powinniśmy otrzymać coś takiego: szwy schodzą się nie pozostawiając wolnej przestrzeni, ale też uważamy żeby nie przejechać się za daleko - po to nam było rysowanie szablonu na każdej ćwiartce:


8. Na koniec zszywamy drugą krawędź obu połówek zostawiając ok. 3 cm dziurę na wywrócenie na lewą stronę (przy dziurze koniecznie przeszywamy w tył dla wzmocnienia szwu - może się rozjechać podczas wypełniania):


9. Obcinamy ewentualne nadmiary szwów, zostawiając większe przy dziurze:


10. Przewracamy na lewą stronę, wpychamy wypełnienie i zaszywamy dziurę ręcznie korzystając z tej instrukcji i mamy gotowe jajo:


Jeśli precyzyjnie pozszywaliśmy top i bottom jajka, to będzie ładniej niż tu :)


Szyjemy takich kilka i mamy jajka które się nie psują!

UWAGA: nie smarować majonezem!!! ;)

6 komentarzy:

 1. Trochę, jak piłka do rugdy, ale to bardzo dobry pomysł ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Instrukcja super, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja skorzystam z miejsca i podziękuję za ekspresową przesyłkę i próbki (!!). Doceniam...Doceniam... i pamiętam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ha a ja sobie uszyłam wg Waszego tutka kilka pisanek ;) I lala dostała ciuchy :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń