sobota, 25 kwietnia 2015

Jak uszyć obrazek? :)

Dziś dalszy ciąg instrukcji wykonania materiałowego obrazka - tym razem nie obędzie się bez szycia!

Materiałowe wypukłe obrazki są urocze, modne i dość drogie. Dlaczego więc nie zrobić sobie takiego samodzielnie? Ramkę już mamy, zabieramy się więc za środek!

Będziemy potrzebować:
- małych kawałków tkanin w pasujących kolorach (idealnie nadadzą się do tego nasze charmpacki)
- tasiemek
- wypełnienia (np. silikonowego)
- rzepów (koniecznie kolorowych)
- ramki
- kleju (najlepiej Magica)
- maszyny lub igły do szycia ręcznego, nici, dwóch lub trzech rąk :)


1. Szkicujemy sobie co sobie umyśliliśmy, żeby było na obrazku. Najlepiej użyć tylnej strony kartki, która była włożona do ramki. Nie musi być artystycznie, tylko schematycznie - wystarczy taki bazgroł:


2. Następnie wycinamy sobie odpowiednie szablony na bazie powyższego zamysłu (też szkicując i cyzelując ołówkiem), a potem rozcinamy tam, gdzie mają się łączyć różne tkaniny:


3. Używając szablonów komponujemy z wybranych tkanin elementy i zszywamy w dwóch egzemplarzach (przód i tył):


4. Następnie po głębokim zastanowieniu nad ewentualną koniecznością pozbycia się kurzu z wystających elementów obrazka i dojściem do wniosku, że jak przyszyjemy je do tła na stałe, a tło przylepimy do tekturki z ramki, to już nijak tego nie upierzemy, a z kurzu szmatką szmatki się nie wyczyści, dochodzimy do wniosku, że zrobimy ozdoby przyczepiane na rzep. Radujemy się myślą, że dzięki rzepom dzieci będą mogły dodatkowo swobodnie przemieszczać elementy obrazka wedle swojego widzimisię :) Dopasowujemy więc kolorystycznie rzepy i przyszywamy na tylnych stronach części haczykowe rzepów:


5. Robimy tło obrazka zszywając elementy mające przedstawiać np. niebo (u mnie gwiazdki) i fale (u mnie mini zygzak :) do tego ew. horyzont (z tasiemki zygzakowej), czy co tez tam sobie umyślicie. Polecamy szczególnie zszywanie z niebem wyokrąglonych pagórków i zdejmujemy od razu czapki przed tymi, którym to ładnie wyjdzie :)

6. W odpowiednich miejscach (zgodnie z planem z pkt. 1) przyszywamy rzepy (część pluszowa):


7. Jak zszywać ozdoby wie (z poprzednich naszych tutków rzecz jasna :)), ale że fotki narobiłam to pokazuję: przykładamy prawą stroną do prawej:


w środek ew. wkładając tasiemki, które służą sensoryce tudzież udają bandery i zszywamy pozostawiając dziurę na wynicowanie na prawą stronę.


8. Na koniec wywracamy na prawą stronę, prasujemy, wypychamy i ręcznie zszywamy rzeczoną dziurę - jak? tak jak w naszym prastarym tutku oczywista!

9. Następnie przykładamy tło do tekturki będącej tyłem obrazka nasze uszyte tło i docinamy tak, żeby był niewielki zapas:


10. Smarujemy klejem tekturkę i starannie przyklejamy tło tak, by nie powstały purchle. Najlepiej zacząć od środka i przyklejać ruchem posuwistym ;) w kierunku na zewnątrz. Adeptki decoupage'u będą wiedziały o co chodzi :D

11. Następnie podwijamy i podklejamy krawędzie pod spód:


a na rogach robimy tak, jakbyśmy szyły róg obrusa:


12. Wkładamy całość do ramki, przyrzepiamy elementy obrazka i gotowe! Nasze własne malowidło wykonane maszyną! I dzieci zachwycone, znajomi chwalą, a sąsiedzi zazdroszczą :)


6 komentarzy:

 1. bardzo ladne, ale duzo z tym pracy, a do cierpliwych nie naleze

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny obrazek i wspaniały tutorial :)
  Pozdrawiam
  Kamila

  OdpowiedzUsuń
 3. Kapitalne! Jak tylko znajdę chwilę to taki obrazek zmajstruję. No może nie dokładnie taki sam, ale na pewno skorzystam z inspiracji. Pozdrawiam. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny obrazek, tak piękny, że chyba też podobny uszyję:) Dzieci byłyby zachwycone a jakby to był Kopciuszek, i zamek... to pewnie byłaby to najfajniejsza zabawka:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek! Super pomysł... Dobrze że moja córcia nie czyta mojego bloga :)

   Usuń